Lakierowanie proszkowe – najważniejsze informacje

Malowanie proszkowe to popularny sposób na pokrywanie farbą różnego rodzaju powierzchni. To metoda ciesząca się sporym zainteresowaniem już od wielu lat. Podczas malowania proszkowego wykorzystuje się specjalną farbę proszkową, którą rozprowadza się równomiernie na powierzchni dzięki natryskowi elektrokinetycznemu albo elektrostatycznemu. Uzyskana w ten sposób powłoka staje się nie tylko bardzo gładka, ale też i trwała. Wyróżnia się też doskonałymi parametrami technologicznymi. Czym jest malowanie proszkowe Warszawa? Jakie są jego zalety?

Malowanie proszkowe Warszawa – na czym polega?

Malowanie proszkowe polega na pokrywaniu wcześniej właściwie przygotowanych elementów metalowych farbą postaci sproszkowanej. Cząsteczki farby zostają naelektryzowane specjalnym pistoletem malarskim, a później rozprowadzane są na malowanej powierzchni.

Nakładanie farby może być wykonywane dwoma metodami – natryskiem elektrokinetycznym albo elektrostatycznym. Po zaaplikowaniu farby malowany element poddawany jest działaniu ciepła, co zamienia proszek w ciecz, dzięki temu powierzchnia zostaje pokryta równomiernie. Po upływie ok. 20 minut farba staje się twarda, tworząc tym samym odporną na czynniki zewnętrzne i trwałą powłokę.

Jakie są zalety malowania proszkowego?

Dla osób używających elementów lakierowanych proszkowo najważniejszą zaletą takiej techniki jest spora odporność pomalowanych części na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Powłoka, którą nałoży lakiernia proszkowa Warszawa pod wpływem wysokiej temperatury, stworzy jednolitą nawierzchnię, która będzie chroniła części metalowe przed nadmiernym zużywaniem. Nie dopuści również wszelkich zanieczyszczeń do metalu.

Dzięki temu nie trzeba się obawiać o konieczność przeprowadzenia dodatkowej konserwacji czy skomplikowanej pielęgnacji metalowych części.

Metoda, jaką wykorzystuje lakiernia proszkowa Warszawa, słynie również z mniej szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne. Podczas tego procesu nie korzysta się z rozcieńczalników i rozpuszczalników, zatem nie pojawiają się problemy z emisją wymienionych substancji do środowiska.

Warto również zauważyć, iż malowanie proszkowe umożliwia praktycznie 100% wykorzystanie materiałów. Farbę proszkową, która nie osadziła się na elementach metalowych, można ponownie wykorzystać. Wśród zalet, jakie ma malowanie proszkowe wymienia się również zamaskowanie niedoskonałości obróbki. Dzięki skorzystaniu z tej metody można uzyskać znacznie lepszy rezultat, aniżeli podczas malowania tradycyjnego.

Redakcja gall.pl