Zdolność kredytowa jest definiowana przez ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Jest tam rozumiana jako zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie.
Czym jest zdolność kredytowa?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to prawdopodobnie najważniejszy element całej procedury kredytowej. Od tego zależy, czy bank udzieli kredy, czy też wyda decyzję negatywną. Należy jednak pamiętać, że szanse na otrzymanie kredytu można zawsze zwiększyć. Oczywiste jest, że jeśli ktoś chce pożyczać pieniądze to musi jeszcze zarabiać. Ważna jest także forma zatrudnienia, ponieważ najlepszy wpływ na zdolność kredytową ma klasyczna umowa o pracę. Bank ma znacznie mniejszą pewność co do stabilności twoich zarobków w przypadku samozatrudnienia lub umowy o dzieło. Dochody mikroprzedsiębiorstwa również nie są taką oczywistą kwestią. W takiej sytuacji to zeznanie podatkowe będzie dokumentem, który potwierdza wysokość dochodów. Historię kredytową można sprawdzić bez wychodzenia z mieszkania. Można to zrobić w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Wiele osób zastanawia się jak sprawdzić swoją zdolność kredytową.
Historia kredytowa
Czasami dane w BIK nie są zaktualizowane przez bank. Możesz to skorygować, jeżeli zauważysz nieprawidłowości. Budowanie dobrej historii kredytowej to długa i wyczerpująca droga. Przede wszystkim należy spłacać kredyty, pożyczki oraz inne zobowiązania finansowe w terminie. W rzeczywistości jest to najważniejszy element budowania pozytywnej historii kredytowej. Żeby mieć kontrolę nad zdolnością kredytową, należy systematycznie monitorować swoją historię. Obraz rzetelnego kredytobiorcy można zbudować biorąc kredyty na małe rzeczy. Bez żadnej historii kredytowej jesteś niestety całkowicie anonimowy dla banku. Zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę kredytu, której może udzielić bank. Na stronie wielu banków można znaleźć kalkulator kredytu, który pozwala precyzyjnie ocenić możliwości finansowe. Jego obsługa jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy tylko wpisać odpowiednie dane w formularzu, a reszta jest obliczana automatycznie.
Ocena zdolności kredytowej
Takie rozwiązanie sprawia, że można lepiej dopasować zobowiązanie do możliwości. Przy ocenie zdolności kredytowej jest brana pod uwagę wysokość dochodów oraz majątek własny. Istotny jest także rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej lub forma zatrudnienia. Banki potrzebują także informacji o liczbie osób w gospodarstwie domowym. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że osoby pracujące na umowie o dzieło oraz umowie zlecenie również mogą się starać o kredyt w niektórych bankach. Trzeba też mieć świadomość, że wszystkie wnioski są rozpatrywane indywidualnie. Ostateczna decyzja jest podejmowana przez doświadczonych analityków na podstawie dokumentów przekazanych przez klienta. Warto dodać, że każdy bank stosuje własne algorytmy do wyliczania zdolności kredytowej. Gdy między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa można podnieść swoją zdolność kredytową, występując o kredyt wspólnie z małżonkiem pracującym. Zdolność kredytowa zależy od naprawdę wielu czynników.