Jakie powinna być odzież pracowników gastronomii?

Klienci wybierają restauracje z różnych powodów i nie chodzi tylko jakość posiłków, ale także o prezentację personel, który obsługuje gości. Dlatego właściciele restauracji lub firm cateringowych powinni poważnie przemyśleć, w co ubrać swój personel, aby budować pozycję firmy, a jednocześnie spełniać normy sanitarne. Czym powinna charakteryzować się odzież pracowników gastronomii?

Osoby zatrudnione na kuchni i w cateringu pracują bardzo ciężko i czasami po kilkanaście godzin na zmianę. Przy tego rodzaju wysiłku niezwykle ważna jest posiadanie wygodnej odzieży do pracy to absolutna konieczność. Podstawą zatem jest, aby strój kucharza, kelnera czy pomocy kuchennej był wykonany z miękkiego i wygodnego materiału i dobrze radzić siebie z wysokimi temperaturami w kuchni. Jakie normy powinny spełniać ubrania gastronomiczne?

Ochrona pracowników przed zagrożeniami

Bez wątpienia najistotniejszą cechą ubrań gastronomicznych, szczególnie tych używanych na kuchni, są ich właściwości ochronne. Wysokiej jakości odzież gastronomiczna powinna być wystarczająco luźna i odstawać od ciała, aby chronić przed oparzeniem gorącymi płynami lub tłuszczem. Podczas pracy z żywnością pracownicy powinni nosić wyłącznie czystą i najlepiej jasną odzież wierzchnią oraz fartuchy ochronne. Fartuchy dodatkowe chronią np. kucharzy przed rozpryskami, które niszczą strój szefa kuchni czy pomoc kuchennej.

Przy okazji tkanina, z jakiej szyje się strój do pracy w gastronomii, powinna być na tyle przepuszczalna, aby ułatwić cyrkulację powietrza wokół ciała i zapobiegać przegrzaniu.

Łatwość w utrzymaniu czystości

Nie da się ukryć, że gotowanie zawsze oznacza duży bałagan. Personel gastronomiczny potrzebuje zatem takich uniformów, które są łatwe do utrzymania w czystości i spełniają wysokie standardy. Tylko dobrej jakości ubrania gastronomiczne nie blakną pod wpływem detergentów i nie przecierają się zbyt szybko przy konieczności częstych i wielokrotnych prań.  Warto zatem zainwestować w wysokiej jakości odzież gastronomiczną, która jest trwalsza niż jej tańsze odpowiedniki.

Profesjonalny wygląd i wizytówka firmy

Odzież pracowników gastronomii to także rodzaj munduru, który świadczy o przynależności do jednej ekipy, jednocześnie wskazuje na poziom obsługi oraz przyczynia się do utrwalenia marki restauracji czy cateringu na rynku. Nawet jeżeli pracownicy są schowani w kuchni i przygotowują posiłki za zamkniętymi drzwiami, odzież gastronomiczna powinna wskazywać na poziom ich profesjonalizmu. Dodatkiem, który niejako czyni strój kucharza, kelnera czy barmana kompletnym i spójnym z polityką firmy jest nadruk lub haft z logo lokalu naniesiony na fartuch kelnerski, bluzę szefa kuchni czy zapaskę.

Redakcja gall.pl