Social media marketing, czyli skuteczna metoda budowania relacji w biznesie

Media społecznościowe często nazywa się złodziejami czasu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że Youtube, Facebook, Instagram, czy obecnie niezwykle popularny TikTok, kradną nie tylko minuty użytkowników, ale też dyskretnie wyciągają z ich portfeli pieniądze. Jest to możliwe, mimo tego, że zarówno rejestracja, jak i dalsze działania na platformie są darmowe. W jaki sposób? Za sprawą wszechobecnego, a jednak często niewidzialnego promowania marki, produktów i usług w internecie.

social media marketing, czyli subtelna reklama w sieci

Nadeszły czasy, kiedy dotychczas znane sposoby sprzedaży, czy utrwalania brandu w podświadomości potencjalnych klientów, nie tylko zawodzą, ale często też przynoszą odwrotny skutek. Ulotki rozdawane na ulicy przez beznamiętnych kolporterów, spam e-maili na skrzynce, czy natarczywe połączenia z telemarketingu, często o absurdalnych godzinach, jedynie zniechęcają do zapoznania się z ofertą danej firmy, czy późniejszych zakupów. W dzisiejszych czasach dużo skuteczniejsze od agresywnych kampanii bilbordowych, czy nawet telewizyjnych okazuje się social media marketing, czyli dyskretne „włamanie” na kilkucalowe ekrany smartfonów. Fakt tego, że współczesny człowiek coraz rzadziej rozstaje się z telefonem, daje ogromne pole do popisu marketingowcom.

social media marketing – komunikacja w sieci, a realna sprzedaż

Jeśli nie ma Cię w internecie, to nie istniejesz. To stwierdzenie jest dyskusyjne w kontekście człowieka, jednak biorąc pod uwagę markę, absolutnie należy się z nim zgodzić. Social media marketing daje bowiem możliwość „polubienia” firmy, nie tylko symbolicznym kciukiem w górę. Nigdy wcześniej potencjalni klienci nie mogli być tak blisko marki, poznawać jej wartości, prowadzić interakcji i co za tym idzie – budować więzi. Istotą tego rodzaju marketingu nie są wszakże sponsorowane reklamy, czy wyróżnione posty, a właśnie silna relacja, jaka dzięki trafnym działaniom, może powstać między firmą, a odbiorcami. Każda kampania, również ta w sieci, wymaga ustalenia celu, ale tym rzadziej jest sama w sobie promocja produktu, a częściej budowanie wizerunku. Tworzenie ciekawych, absorbujących i niekoniecznie stricte reklamowych treści zwiększa popularność w sieci, a to bezsprzecznie przekłada się na sprzedaż w świecie realnym. Wszakże ludzie są skłonni zapłacić więcej za towary, czy usługi spod brandu, z którego wartościami się utożsamiają i ma to zastosowanie zarówno w przypadku wielkich koncernów, jak i małych, jednoosobowych działalności.

Redakcja gall.pl