Jak najlepiej sprzedać mieszkanie?

Każdy właściciel nieruchomości chce tego, by w szybki sposób sfinalizować transakcję sprzedaży, jednakże jest to często bardzo żmudny oraz czasochłonny proces. Według różnych szacunków, w naszym kraju sprzedaż mieszkania trwa od trzech miesięcy do aż dwóch lat. Jeżeli chcemy uniknąć niepotrzebnych błędów, to powinniśmy właściwie się przygotować, zanim zamieścimy ogłoszenie.

Częste błędy podczas sprzedaży mieszkania

Osoby, które zastanawiają się, jak sprzedać mieszkanie, dobrze jeśli dowiedzą się, jak przede wszystkim tego nie robić. Popularnym błędem będzie błędne przygotowanie mieszkania do sprzedaży – źle uporządkowane wnętrze, rozrzucone przedmioty osobiste właściciela, niezbyt przyjemny zapach i brudne ściany – te wszystkie przypadki nie będą wpływać pozytywnie na sprzedaż mieszkania. Bardzo często ogłoszenia pozostawiają wiele do życzenia, zwłaszcza te, które są zrobione chaotycznie i nie zawierają wszelkich istotnych dla potencjalnych nabywców informacji (na przykład zdjęć). Innym częstym problemem są nieuregulowane formalności, zwłaszcza niejasny stan prawny mieszkania, a także wąski przedział czasowy, w którym możliwe jest umówienie spotkania z zainteresowanym.

Od czego zacząć sprzedaż mieszkania?

Na początku powinniśmy zastanowić się nad tym, czemu właściwie ma służyć sprzedaż mieszkania. Być może zależy nam na szybkim wzbogaceniu się, a może chcemy uzyskać konkretną kwotę? Wolimy, by za mieszkanie nabywca zapłacił ze środków własnych, czy z kredytu? Często także sprzedajemy mieszkanie, bo potrzeba nam gotówki lub chcemy się pozbyć niepotrzebnej dla nas nieruchomości. Warto zastanowić się nad tym wszystkim, ponieważ każda z decyzji będzie mieć duży wpływ na czas sprzedaży mieszkania.

Jeżeli potrzebujemy gotówki „na już”, to z pewnością będziemy bardziej skłonni do podjęcia negocjacji cenowych z kupującymi niż wtedy, gdy ze sprzedaży chcemy uzyskać dokładną i wyliczoną kwotę. Jeśli chcemy, aby kupujący sfinansował zakup z własnych środków, to z pewnością o wiele ciężeć będzie nam odnaleźć właściwego nabywcę, lecz z drugiej strony transakcja będzie miała o wiele szybszy przebieg, ponieważ nie będzie wymagać zawarcia stosownej umowy kredytowej. W przypadku, gdy sprzedajemy mieszkanie, w którym aktualnie mieszkamy, powinniśmy rozważyć to, jak szybko będziemy w stanie wyprowadzić się z nieruchomości po jej sprzedaży.

Sprzedaż mieszkania bez pośrednika – cenne wskazówki

Sprzedaż mieszkania powinna mieć przebieg zgodny z ustalonym wcześniej planem. Powinniśmy skompletować wszelkie dokumenty niezbędne do transakcji, wycenić nieruchomość, przygotować mieszkanie do sprzedaży, a także stworzyć ofertę sprzedaży. Kolejną istotną kwestią jest prezentacja lokalu potencjalnym nabywcom, negocjacja warunków oraz zawarcie umowy sprzedaży oraz przekazanie nieruchomości nabywcy. Warto podkreślić, że podczas sprzedaży nieruchomości bardzo istotną rolę będzie odgrywało pierwsze wrażenie. Warto zrobić drobne i niezbędne naprawy, np. wymienić żarówki i zniszczone gniazdka elektryczne.

Redakcja gall.pl