Czym jest pedagogika specjalna?

Pedagogika specjalna to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi edukacji. Wynika to z większej świadomości rodziców oraz nauczycieli na różnych stopniach edukacji, że można skutecznie pomagać dzieciom i młodzieży z problemami psychofizycznymi. Mimo to wiele osób wciąż nie wie, czym tak naprawdę jest pedagogika specjalna, przez co nie znają prawidłowych sposobów pomocy osobom mającym problemy w edukacji. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu, co kryje się pod pojęciem pedagogiki specjalnej.

Pomoc edukacji osobom z trudnościami

Jednym z podstawowych zadań pedagogiki specjalnej, jest zapewnienie równych szans w edukacji oraz rozwoju osobom z różnego rodzaju trudnościami. Najczęściej wynikają one z :

  • Niepełnosprawności ruchowej oraz intelektualnej,

  • Problemów natury emocjonalnej.

Oraz wielu innych. Warto jednak mieć na uwadze to, że w wielu przypadkach, przy odpowiednim podejściu ze strony pedagogów, oraz zastosowaniu nowoczesnych technik nauczania, problemy te mogą zostać skutecznie wyeliminowane. W tym celu, w ramach pedagogiki specjalnej, najczęściej wykorzystuje się takie metody, jak na przykład:

  • Indywidualny tok nauczania,

  • Rozmowy z psychologiem,

  • Doradztwo zawodowe,

Oraz wiele innych. Można więc śmiało stwierdzić, że aby móc skutecznie pomóc w edukacji osobom z różnego rodzaju problemami, konieczna jest specjalistyczna wiedza. Między innymi z tego powodu pedagogika specjalna studia cieszą się stale rosnącą popularnością, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dlaczego warto studiować pedagogikę specjalną?

Odpowiedzią na to pytanie jest zdobycie specjalistycznej wiedzy, zarówno teoretycznej, jak również i praktycznej. Bez niej bowiem nie można skutecznie pomóc osobom z różnego rodzaju problemami edukacyjnymi. Doskonałym przykładem mogą być tutaj dzieci z dysleksją. Często do ich rozpoznania dochodzi na etapie wczesnoszkolnym. Jednak aby do tego doszło, konieczna jest specjalna wiedza na temat tego, jak tego typu zaburzenia mogą się objawiać. Nie jest to jednak koniec, gdyż w przypadku dyslektyków, aby móc pomóc im dalszej edukacji, należy stosować specjale metody nauczania, obejmujące na przykład nowoczesne techniki audiowizualne. Wiedzę na ich temat można poznać właśnie w toku studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki specjalnej. Co więcej, z racji rosnącej świadomości społeczeństwa, z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na nauczycieli specjalizujących się w szeroko rozumianej pedagogice specjalnej. Między innymi z tego właśnie powodu warto rozważyć studiowanie na tym kierunku.

Redakcja gall.pl