Sprzedaż ziemi rolnej o różnych rozmiarach

Sprzedawanie ziemi rolnej może być szybkim i bezproblemowym procesem, zwłaszcza jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy. Jeżeli sami nie chcemy uprawiać gruntu, to sprzedaż takiej nieruchomości może być dla nas sporym zastrzykiem gotówkowym. Warto dowiedzieć się, co wpływa na atrakcyjność działek rolnych oraz czy lepiej sprzedawać samemu czy z pomocą agentów nieruchomości.

Ziemia rolna na sprzedaż – komu sprzedać?

Warto zaznaczyć, że kwestia zasad, które dotyczą swobody obrotu ziemi rolnej, zależy głównie od powierzchni danego terenu. Jeśli powierzchnia działek nie przekracza 0.3 ha, możemy swobodnie nimi dysponować, ponieważ nie podlegają one pod ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Jeśli chce się sprzedać ziemię rolną poniżej 1ha, ale większą niż 0.3 ha, to kupcem może być dowolna osoba, a sam proces będzie bardziej skomplikowany niż w przypadku mniejszych działek. W tego typu sytuacjach obecny dzierżawca ma prawo pierwokupu. Jeśli jednak nie ma dzierżawcy bądź nie skorzystał on z takiego prawa, to przechodzi ono na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa czyli KOWR. Dlatego jeżeli znajdziemy kupca z wolnego rynku, to powinniśmy najpierw spisać u notariusza umowę warunkową. Od momentu jej podpisania KOWR ma trzydzieści dni na podjęcie decyzji, czy chce skorzystać z prawa pierwokupu. Jeśli nie zdecyduje się na to, możemy podpisać z kupującym właściwą umowę. Warto podkreślić, że musi być ona zawarta w formie aktu notarialnego. Dodatkowo nabywca musi być w pełni świadomym tego, że przez pięć lat nie będzie mógł sprzedać lub wydzierżawić kupionej działki.

Czynniki wpływające na atrakcyjność działki rolnej

Jeśli już wiemy, komu i na jakich warunkach możemy sprzedać własną ziemię rolną, to warto będzie sprawdzić, co głównie wpływa na jej atrakcyjność. Bardzo istotnym czynnikiem będzie lokalizacja oraz dogodność w dojeździe. Wysokie ceny osiągają nieruchomości, które znajdują się na terenach dużo bardziej zaludnionych oraz takich, gdzie uprawianie ziemi jest bardzo popularną czynnością. Dużo łatwiej będzie nam sprzedać działkę, do której jest dobry dojazd, a droga ma odpowiednio dobrą nawierzchnię, dzięki której z łatwością będzie można pokonać trasę pojazdem rolnym. Warto dodać, że wyższy popyt jest na działki mające wyższą wartość użytkową. Oznacza to, iż żyzność gleby, ukształtowanie terenu, wielkość pola, a także warunki wodne sprzyjają osiąganiu dużo większych plonów. Warto podkreślić, że bardzo atrakcyjne są pola mające kształt prostokątów. Tego rodzaju działki dużo wygodniej się uprawia, a grunty o bardziej nieregularnych kształtach mogą przysporzyć nieco trudności przyszłemu właścicielowi. Powierzchnia działek ma także istotne znaczenie, lecz nie można w jednoznaczny sposób wskazać, czy atrakcyjniejsze są mniejsze czy większe tereny. Na wszelką wielkość terenu możemy znaleźć zainteresowanego, bowiem jedna osoba chce prowadzić na przykład ekologiczne uprawy na mniejszą skalę, natomiast inne większe gospodarstwo rolne chce dostarczać warzyw do supermarketów.

Redakcja gall.pl